



V I J E S T I
Vesti || Arhiva vjesti || Pretraga ||
09.09.2014. - Završena druga faza radova na iskopavanju manastirišta Đurđevac

Probno istraživanje na ovoj lokaciji započelo je prije tri mjeseca, a tokom čega je pronađen oltar i veliki broj značajnog arheološkog materijala.
“Daljim iskopavanjem u toku avgusta, oltar manastirske crkve kompletno je arheološki istražen i očišćen. Osim toga pronađen je veliki broj srednjovjekovne keramike i klinova koji upućuju na 14. vijek, a najinteresantnije je da je u oltaru pronađena zidana grobnica i devastiran skelet za koji se pretpostavlja da pripada visokopozicioniranom sveštenom licu”, rekao je Bojan Vujnović jedan od tri arheolga koji rade na istraživanju i dodao da će skeletni ostaci biti poslani u Kembridž, gdje će se ustanoviti period smrti.

“Sa sjeverne strane poronađen je ulaz u oltarski dio crkve kuda su ulazili đakonio, a na samom prelazu vidljivi su ostaci usjeka za drvene stepenice. Pronađena je i oltarska podnica, rađena od krečnog materijala na škriljcima od kamena, kao i pomoćni objekat na istočnoj strain oltara koji predstavlja žrtvenik”, rekao je Vujnović
On je naglasio da oblik svih pronađenih ostataka upućuje na vizantijski stil i dodao da je u nedostatku finansijskih sredstava danas završena druga etapa radova, te da će, ako se iznađu sredstva, nastavak uslijediti u oktobru ili na proljeće sljedeće godine.
Mi smo uputili molbu za pomoć privrednim subjektima u Kozarskoj Dubici i susjednim opštinama da nam pomognu u ovom projektu, koji je značajan za ovu i ostale opštine u okruženju.
Arheolog Dalija Tubin, koja je, taođe, učestvovala u drugoj etapi istraživanja je rekla da je manastir dobro očuvan, bar što se tiče oltarskog dijela, te da je riječ o impozantnoj građevini.
“Moram priznati da bi u ovo istraživanje trebalo uložiti više sredstava zbog značaja za banjalučku eparhiju i dubički kraj. Ovo je od značaja za turizam i za očuvanje kultuirno-istorijske baštine Kozarske Dubice i Prijedora”, rekla je Tubinova.
Prema do sadašnjim istraživanjima pretpostavlja se je ovaj manastir prvi put strušen 1538. godine u turskoj najezdi, te da je kasnije obnovljen, a konačni krah doživio krajem 18. vijeka za vrijeme dubičkih ratova između Austrije i Trurske.
U narednom periodu, na ovom mjestu gdje su sada već vidljivi ostaci manastirskog kompleksa, u planu je sprovođenje sistematskog istraživanja terena, rekonstrukcija i konzervacija manastirske crkve s ciljem stvaranja kulturno-istorijskog spomenika kako bi u budućnosti na ovom mjestu bio obnovljen manastirski kompleks Đurđevac.
Dosadašnji radovi završeni su zahvaljujući sredstvima koje je u skladu sa mogućnostima obezbijedila opština Kozarska Dubica i donatori, a za dalja istraživanja i konzervaciju neophodna su finansijska sredstva u iznosu od oko 20. 000 KM.
Content Management Powered by CuteNews